Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 24 Σεπτεμβρίου 2021 με κοινό σύνθημα για το έτος 2021:

«Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά», το σχολείο μας οργάνωσε και υλοποίησε ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες.

Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων, καθώς και η σύνδεση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες αποτελούν τους υπό έμφαση στόχους του εν λόγω εορτασμού.

Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων τηρώντας όλα τα μέτρα για την πρόληψη και αποφυγή διασποράς του κορωνοϊού SARS-COV-2, κάτω από την επίβλεψη των εκπαιδευτικών, συμμετείχαν σε ομαδικές αθλητικές δραστηριότητες.

Η λήξη των εκδηλώσεων βρήκε νικητές όλα τα παιδιά, αφού σκοπός των δράσεων ήταν η συμμετοχή και η προσπάθεια όλων.